مزاج شناسی و کاهش ریزش مو

دلایل مزاجی یکی از عوامل مهم در ریزش مو است و از همین رو برای کاهش ریزش مو باید تاثیر اصلاح مزاج در کاهش ریزش مو را بدانیم! اشخاصی که زودتر از سایر افراد به ریزش مو مبتلا می‌شود، عموما افراد گرم‌مزاج هستند، الگوی ریزش مو در افراد با مزاج صفراوی از قسمت جلوی سر و بالای پیشانی آغاز می‌شود و در افراد با مزاج دموی نیز ریزش مو در ناحیه وسط سر رخ می‌دهد. در ادامه توجه شما را به این مقاله جالب از اقای سید ابوالفتح شیرمردی جلب میکنیم.

کاهش ریزش مو با کنترل کم خونی

ریزش مو ممکن است به دلایل مختلفی در افراد ظاهر شود، درحقیقت ریزش مو می‌تواند یک علامت برای پی بردن به مشکلات درونی بدن نیز باشد، یکی از مهم‌ترین عوامل ریزش مو وجود مشکل کم‌خونی در بدن افراد است.

در طب سنتی تعریف کم‌خونی نسبت به تعاریف طب نوین متفاوت است، در پزشکی نوین زمانی که هموگلوبین خون ۱۲ و بالاتر باشد فرد کم‌خون شناخته نمی‌شود، درصورتی که ممکن است میزان هموگلوبین خون فردی ۱۵ یا ۱۶ نیز باشد، اما از دیدگاه طب سنتی فرد دچار کم‌خونی باشد.

کم‌خونی کبد یا قلب علایم بسیاری دارد که ریزش مو یکی از این علائم است، احتمال دارد زمان دریافت خون از فرد، سیاهرگ او در ناحیه بازو پرخون باشد، اما حجم کلی خون و به خصوص خون کبد کم باشد که این موضوع می‌تواند موجب ریزش مو شود، همچنین در صورتیکه میزان خون محدودی به ریشه یا فولیکول مو برسد به تدریج موجب بروز ریزش مو در فرد می‌شود.

روش تشخیص کم‌خونی افراد در طب سنتی نسبت به پزشکی نوین نیز متفاوت است، در پزشکی نوین با استفاده از آزمایش امکان تشخیص کم‌خونی وجود دارد، اما در طب سنتی لازم است علائم بالینی فرد بررسی شود، زیرا زیربنا و الفبای این دو نوع پزشکی با یکدیگر تفاوت دارد.

مزاج شناسی و تاثیر آن در کاهش ریزش مو

ضعف قوای بدن نیز یکی دیگر از عوامل ریزش مو محسوب می‌شود، همچنین دلایل مزاجی نیز در این خصوص بسیار مهم است، اشخاصی که زودتر از سایر افراد به ریزش مو مبتلا می‌شود عموما افراد گرم‌مزاج هستند، الگوی ریزش مو در افراد با مزاج صفراوی از قسمت جلوی سر و بالای پیشانی آغاز می‌شود و در افراد با مزاج دموی نیز ریزش مو در ناحیه وسط سر رخ می‌دهد.

به هم ریختگی هورمون‌های بدن، چگونگی کارکرد غدد بدن مانند غده تیروئید، غدد فوق کلیوی، غدد مغزی و سایر موارد همچنین کاهش ویتامین‌های موجود در بدن مانند ویتامین‌های خانواده B در ریزش مو تاثیر دارد، برخی هورمون‌های موجود در بدن انسان در رنگ و استحکام مو نیز موثر است و کاهش یا افزایش میزان این هورمون‌ها یکی دیگر از علل ریزش مو محسوب می‌شود.

برخی عوامل خارجی مانند قارچ، شوره و چربی سر نیز می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

تمامی عوامل بیان شده برای ریزش مو ممکن است به دلایل ارثی در افراد ظاهر شود، زیرا مزاج نیز موضوعی است که براساس ارث و ژنتیک در افراد بروز پیدا می‌کند و بنابراین بیماری‌هایی که ریشه در مزاج دارند نیز به صورت ارثی انتقال پیدا می‌کنند.

کم خونی و کمبود زینک از علل سفیدی زودرس مو است

سفید شدن مو نیز موضوع مهمی است که ممکن است به دلیل سردمزاجی افراد بروز پیدا کند، همچنین در صورتیکه فرد دارای مزاج گرم باشد، اما مواد غذایی با طبع سرد مانند لبنیات، ماست، دوغ و همچنین ترشیجات مصرف کند، احتمال سفید شدن مو در این فرد افزایش پیدا می‌کند، کمبود زینک، مس و کم‌خونی نیز از دیگر علل موثر در سفیدی زودرس مو است.

فکر کردن بیش از حد، همچنین داشتن غم و غصه نیز در سفیدی مو تاثیرگزار است زیرا طحال، کبد و غدد فوق کلیه فرد دچار مشکل می‌شود، سلامت غده تیروئید نیز در رنگ مو بسیار موثر است.

برخی از ماسک‌های طبیعی معمولا ویتامین‌های مفید برای سلامت مو را تامین می‌کنند و درحقیقت نوعی راهکار سطحی برای درمان ریزش مو محسوب می‌شوند، در صورتیکه حدود ۹۰ درصد علل ریزش مو ریشه در مشکلات درونی بدن افراد دارد و تا زمانی که این مشکلات برطرف نشود، استفاده از این نوع ماسک‌های طبیعی تاثیر چندانی ندارد و در واقع مانند داروهای مسکن به‌صورت مقطعی در درمان کمک می‌کنند.

برخی افراد با اشاره به موضوعات ارثی خود را محکوم به ریزش مو می‌دانند، به همین دلیل کار درمان خود را پیگیری نمی‌کنند، موضوع ارثی بودن ریزش مو صحیح است، اما موضوعات ارثی نیز به مزاج افراد بستگی دارد که در صورت اصلاح مزاج فرد می‌تواند موضوعات ارثی مانند ریزش مو را درمان کند.

بالاترین سیاست درمان در ریزش مو این موضوع است که افراد علت آن را پیدا کنند و اقدامات درمانی مرتبط با عوامل ریزش مو را انجام دهند و پس از درمان اصولی ریزش مو به وسیله شامپو و سایر ابزار به بهبود روند رویش مو کمک کنند.

همچنین پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز در بهکاشت مطالعه کنید : درمان ریزش مو

کلینیک کاشت مو بهکاشت با بیش از ۱۷ سال سابقه و برند ثبت شده و هزاران نمونه موفقیت آمیز اماده ارائه خدمات به شما هموطنان گرامی است. همین حالا درخواست مشاوره رایگان کاشت مو ، ریش و ابرو دهید :

مشاوره رایگان کاشت مو

مشاوره رایگان کاشت ریش

مشاوره رایگان کاشت ابرو

By تیم بهکاشت

بیش از 17 سال است که با افتخار در کنارتان هستیم و توانسته ایم با عنایت خداوند متعال و همراهی و اعتماد شما عزیزان ، زیبایی را به بیش از 5000 ایرانی و غیر ایرانی(توریست سلامت) هدیه بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =